הסימפטומים מהם סובל האדם, הינם אינדיקציה למצבו, כמו שנורת דלק הדולקת ברכב, מעידה על חוסר דלק.

כתוצאה ממצב של חוסר איזון, מופיעים אצל האדם סימפטומים פיסיים וסימפטומים נפשיים שונים, כגון: כאבי ראש, פריחות, בעיות נשימה, פחדים, קשיי למידה, מתחים וכד’. כל אלה מעידים על מצב של חוסר איזון פנימי. חוסר האיזון הפנימי הוא הסיבה, בעוד הסימפטומים הינם רק התוצאה.
על מנת לפשט את הרעיון: אדם אינו חולה כי כואב לו הראש, אלא כתוצאה מזה שהוא חולה, כואב לו הראש.

הומאופתיה קלאסית מתייחסת לאדם כמכלול המורכב מרמה פיסית, רמה נפשית-רגשית ורמה פנימית המשפיעה על כל חייו. מאחר והרמה הפנימית היא בלתי מוחשית ולא ניתן להסתכל עליה ישירות (כמו למשל מיכל הדלק או המנוע ברכב), הרמה הפיסית והרמה הנפשית – רגשית (לוח השעונים ברכב) משמשות כמראה למתחולל ברמה הפנימית. מכאן שגם סימפטומים פיסיים וגם סימפטומיים נפשיים-רגשיים, מקורם ברמה הפנימית.

מטרתה של ההומאופתיה הקלאסית היא לעזור לאדם לעשות שינוי פנימי ולאפשר לו לממש את מלוא הפוטנציאל הייחודי לו ולחייו.

הומאופתיה קלאסית אינה מטפלת בסימפטומים פיסיים ובסימפטומים נפשיים-רגשיים מאחר והם הינם אך ורק תוצאה של חוסר הרמוניה פנימית.

לצורך המחשה נוספת: במידה וישנו לכלוך על נורה הדולקת בחדר, אף על פי שהצל, הנוצר כתוצאה מהלכלוך, יטיל כתם (סימפטומים) על הקיר (הרמה הפיזית והנפשית-רגשית של האדם), בכדי להסיר את הכתם מהקיר, דהיינו, לגרום להעלמות של הסימפטומים הפיזיים והנפשיים-רגשיים, יש צורך לנקות את הלכלוך מהנורה עצמה, מקור האור. לא משנה כמה ננסה לשטוף ואפילו לצבוע את הקיר, מאחר ואנו מתיחסים אך ורק לתוצאה, לא יתרחש שינוי אמיתי.